Organik Ekşi Karadut

Dutland çiftliği ; organik ekşi karadut yetiştirme amacıyla 2014 yılında Balıkesir Burhaniye Börezli'de Madra Dağı'nın ilk yükseltisi olan Fuğla Tepe/Çallı Tepe eteklerinde kuruldu. 22.000 m2 lik alana  sadece  ekşi karadut fidanı dikilerek kapama ekşi karadut bahçesi tesis edildi.Bahçemiz organik sertifikasyon sürecinde bulunmaktadır.

 

 

Karadut / Ekşi Karadut 

 
 

"ŞİFA KAYNAĞI" olarak bilinir "EKŞİ KARADUT"

Latince sınıflamada "Morus Nigra", İngilizcede "Black Mulberry" dir karşılığı.

Kendi sınıfının en yavaş büyüyen, ama en uzun ömürlü olanıdır "Ekşi Siyahdut".

Yaz ortalarında başlar hasadı...

Diğer siyah dutlar biter; "Ekşi Karadut" başlar...

Toplaması zordur!

Dala yapışık gibidir meyvesi.

Topladıktan sonra beklemeye gelmez.!

Ya, hemen işlemeye alınmalı...

Ya da  eksi (-) 40 derecede şoklanarak...

Eksi (-) 18 derecede muhafaza edilmelidir.

Çoğu yerde KARA DUT/SİYAH DUT denilince akla gelen dut olan EKŞİ KARADUT;

Yöresel olarak, farklı isimler de alır :

Urmu Karadut, Urmu dut, Urmu dutu, Urumdut...

Şurupluk dut, Ekin dutu, Horum dutu, Moğol dutu...

Ekşiare, Ekşi kara, Tuti...

 

 

 

 

 

Her karadut "EKŞİ KARADUT" değildir!

 

 

Benim için meyvelerin şahı kendileri. Geçen sene iki büyük tencere az şekerli reçelini ellerimle yaptım.Hanım muhteşem deye deye sildi süpürdü. Bu yıl nasip olursa kazanla yapmaya niyetliyim.

(hosseda agaclar.net)

 

Ekşi karadut ,meyveleri dala yapışık gibidir. Bildiğimiz beyaz dut ve tatlı olan karadut biter akabinde bu dutlar başlar. Ekşi kara dutun ağacı makina gibidir, toplamakla bitiremezsiniz, devamlı üretir. Ben bu duttan haziranın ortasında almaya başladım pazardan, bu hafta geç kaldım ama bir paket bulabildim gene de. Köylüye sordum haftaya getirebilecekmisin diye, az da olsa bir miktar olabilir dedi. Kaba hesap ile 1,5 ay devam eden bir üretim görünmekte.

(hosseda agaclar.net)

 

Ekşi karadut topandır ve sapını zor görürsünüz. Bu sebepten olgun olmayan bir ekşi karadutu dalından almak zordur, koparayım derken tüm elleriniz ve üstünüz kıpkırmızı olur. Ama olgun olanını nazikçe avuçlarsanız, üzmeden avcunuza düşer ( ekşi karadutun ellerden çıkaran yine kendisidir. Onun az olgunları ile eller ovulursa az bir kırmızılık kalır. Onu toplayan köylü, birazda leke panzehiri toplayayım der. Ayrıca limon kolanyası da çok güzel temizler ellerdeki lekesini). Yeni yeni manavlarda kara böğürtlenler görmekteyim. Uzaktan birebir ekşi karadut ile aynı meyve. Hatta geçenlerde bir kasa bir manava indiriyorlardı, heyecandan kasaya yapışacak idim, karadut ne kadar dedim manava, abi böğürtlen bunlar dedi. 

(hosseda agaclar.net)

 

 

O resimdeki Karadut varya;
Meyvelerin şahıdır,
İlaçtır;Çocukların ağız yaralarına,kansızlığa herşeye...

(YOLAC agaclar.net)

 

KARADUT: Az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan SULU, asidik-EKŞİ dutlar “KARADUT” olarak tanımlanır. Diğer dutlardan ayrılan en belirgin özelliği bol sulu ve eşsiz şeker asit dengesi yani aromasıdır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında “ekşiare”, Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde “urumdut”, Manisa dolaylarında “şurupluk dut” ve Hatay-Antakya civarında “tuti” olarak adlandırılır. Pakistan’da Urduca dilinde “toot” olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında “black mulberry” olarak adlandırılır. Karadutun taze tüketimi raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı çok azdır. Daha çok meyve suyu, reçel, marmelat, özellikle Kahramanmaraş’da dondurma ve Şebinkarahisar’da pekmezi yapılarak değerlendirilir. Bu amaçla hasattan sonra meyveler hemen işlenmeyecekse şoklama ünitelerinde kullanılacağı zamana kadar bekletilir.

(k0900 agaclar.net)

"Yediveren Beyaz Dut ve hayatım boyunca yediğim en güzel meyvelerden biri olan Ekşi Karadut ile bu köyde tanıştım. Ekşi Karadut, Böğürtlenden daha yoğun ve güzel bir tada sahipti. Ağıza atıldığında sanki meyve suyu tableti yutulmuş hissi veriyordu. Birçok meyve tatmış birisi olarak çoğu zaman “Dünyada meyve olarak sadece Şahdut ve Ekşi Karadut olsa yeter” diye düşünmüşümdür.Bir meyvesever olarak o gece rüyamda ekşi Karadut u görmek normal bir durum sanırım"

(TROPİK MEYVECİ)

 

Rengi kara/siyah değil, mor rengin en koyu/siyaha çalan rengidir. Tadı da ekşimtıraktır, lezzeti her duttan üstündür. Diğer dutlar bayar, çabuk doyurur, bu ise ''ye bıkana dek'' tir.

(mrduran agaclar.net)

 

Dondurmasını da ben hatırlatayım. Damak zevki kişilere göre değişir ama bana göre gerçek ekşi karadut dondurmasını tatmayan dondurma yedim demesin.

(üzüm agaclar.net)

 

Sizin yıldız meyveniz hangisi?


- Nar ve karadut. Ama bizim bildiğimiz karadut değil. İç Anadolu ve Akdeniz’de ekşi dut olarak bilinir. Her tarafınızı boyar dokunduğunuzda ve yediğinizde. Onun şurubunu ağız yaralarına sürer halk. Bizim ülkemizde belirli yerlerde yetişiyor. Dünyada o meyveye kafasını takmış 3 profesör var. Biri bunun serumunu ve kremini bile yapmış. Ülkemizde yetişiyorken neden bunu biz yapmayalım? Ben Çukurova’da ekimine başlıyorum. Hem kanser savaşçısı hem anti aging hem de yaralara karşı etkili. Karadut şurubu aktarlarda bulunuyor. 1 tatlı kaşığı karadut konsantresini suya karıştırıp sabah aç karnına içseler kavundan da daha etkili bir detoks meyvesidir. Günlük kanser temizliğiniz de yapılmış olur üstelik bu meyvenin içerisindeki mucizevi maddelerle. Vücudumuzda her gün, kanserleşen hücrelerle mücadele eden ve onları etkisiz hale getiren bir sistem var ve bu meyve o sistemi en fazla kamçılayan bağışıklık güçlendiricilerden biri.

Patoloji ve Fitoterapi Uzmanı Dr.Elif Güveloğlu   25.7.2017 Hürriyet

 
 

KARADUTUN  FAYDALARI

 

 

Düzenli aralıklarla az miktarda tüketilecek ekşi karadut,

vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek ;

* Ağız içi yara ve aftlarda

* Kanser riskini azaltmada

* Kan basıncının dengelenmesinde

* Ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarında

* Kansızlığı gidermede

* Kan şekerini dengelemede

* Vücudu toksinlerden arındırmada

* Soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmada

* Kolesterol seviyesini dengede tutmada

* Halsizlik ve aşırı yorgunluğu gidermede

son derece etkili faydalar sağlar !

Ekşi karadutun henüz bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ancak tüm diğer besin önerilerinde olduğu gibi gereğinden fazla tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, ekşi karadut tüketiminden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

 

 

KARADUTUN FAYDALARI KONUSUNDA YAPILMIŞ  ARAŞTIRMALAR

 

 

Karadut, A, B1(tiamin),  B2 , B3(niasin),  B6 , B9, E, C ve K vitaminlerini, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve mangan minerallerini, lifleri ve organik asitleri içermektedir

(KOSTIC ve ark., 2013b).

 

Karadut, zengin mineral, vitamin ve fitokimyasal içeriğine bağlı olarak diyabet, artrit, hipertansiyon, anemi, boğaz enfeksiyonu, ateş ve ağız içi doku lezyonlarını önleyici etki göstermektedir

(IQBAL ve ark., 2010; KOSTIC ve ark., 2013a).

 

Karadut meyvesinin antioksidan kapasitesi (oksijen radikal absorbans kapasitesi) (ORAC) 13.95-16.01 µmol/g arasında değişmektedir. Diğer meyvelere göre O2, O2H2 ve OH radikallerine karşı en yüksek inhibisyon etkisine sahiptir. Karadut meyvesindeki siyanidin-3-glikozid antosiyanini yüksek antioksidan aktiviteye bağlı olarak LDL oksidasyonunu ve endotel hücrelerden salgılanan NO (nitrik oksit) üretimini baskılayarak insan vücudunda inflamasyon oluşumunu önlemektedir. Karadut antosiyaninlerine bağlı olarak akciğer kanseri hücrelerinin invazyon (dokular arası yayılma) ve migrasyonunu inhibe etmektedir

(CHEN ve ark., 2005).

 

Yaklaşık 28 enzimden oluşan, fizyolojik ve patolojik doku yıkımında önemli rol oynayan ekstrasellüler proteazlardır. Bu enzimler, metastaz ve invazyon, anjiyogenez, apoptozun engellenmesi, antitümör savunma mekanizmalarının engellenmesi yoluyla kanser oluşum sürecinde aktif rol oynarlar. Karadut meyvesinin düzenli tüketimi kolorektal kanser progresyonu, invazyonu ve metastazında etkili olan MMP-2 ve MMP-9 matriks metallo proteinazları inhibe etmektedir

(Tramer ve ark., 2012).

 

Karadut meyvesi zengin fenolik bileşen, antosiyanin, vitamin ve mineral (özellikle potasyum) içeriğine bağlı olarak antioksidan, antidiyabetik, antiinflamatuvar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle günlük diyet içerisinde tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Geçmişte karadut; taze, marmelat ve meyve suyu olarak ağız içi yaraların, bademcik iltahabının ve çocuklarda görülen Candida türü mikroorganizmalarının sebep olduğu Moniliazis hastalığının (pamukçuk) tedavisinde kullanılmıştır.

(dr.C.Toker)

 

 

DONDURULMUŞ EKŞİ KARADUT

 

Olgunlaştıkca elle tek tek toplanarak hasat edilen ekşi karadut, hasattan hemen sonra ön soğutmaya alınmakta, ardından eksi (-) 40 derecede şoklandıktan sonra aseptik kaplara konularak eksi (-) 18 derecede muhafaza edilmektedir.

Siparişler 4 kg lık ve 10 kg lık yoğunluğu yüksek kalın köpük kutularda kuru buz ile gönderilmektedir.

 

 

 

"KARADUT ZAMANI" Davetlisiniz!

 

Körfez'in huzur veren doğasında yaşayanlar bilir;

Yol boylarında "BUZZZ GİBİ KARADUT SUYU..." yazılarına aşinadır gözler.

Körfez'e  ister İstanbul, Bursa, Balıkesir, Havran istikametinden...

İster İzmir, Ayvalık, Gömeç üzerinden...

İster Çanakkale, Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay güzergahından...

Hangi yönden gelirseniz gelin...

"BUZZZ GİBİ KARADUT SUYU..." afişleri karşılar sizi.

Gözünüzün görebildiği her yer zeytin ağaçlarıyla kaplıdır oysa.

Bırakın bir karadut bahçesi görmeyi...

Bir karadut ağacına bile rastlamak zordur.

Edremit, Havran ve Burhaniye'nin bazı köylerinde atalardan kalma üçer beşer ekşi karadut ağacı...

Hepsi bu...!

Peki, zeytiniyle olduğu kadar karadutuyla da meşhur bu bölgede karadut ağaçlarına ne olmuş dersiniz !?...

Üzücü.!

Gelecek adına  endişe verici.!

Karadut sevdalısı biri olarak...

Çocukluk hayallerini de ekleyerek...

Emekliliği geçirmek üzere geldiğimiz bu güzel bölgeye bir katkımız olsun istedik.

Burhaniye Börezli'de Fuğla Tepe eteklerinde...

2014 yılında 22.000 m2 lik bir alanda ekşi karadut bahçesi tesis ettik.

Fidanlarımız beş yaşını henüz doldurdular ve artık azar azar meyve vermeye başladılar bile.

Ekşi karadut çok hassas bir meyve !

Ne yazık ki hasattan sonra bekletilmeye hiç gelmiyor.

Bu nedenle bahçemize küçük çaplı bir de soğuk hava deposu kurduk.

Topladığımız ürünleri vakit geçirmeksizin ön soğutmaya alıyoruz.

Ardından eksi (-) 40 derecede şokladıktan sonra, aseptik kaplara alarak eksi (-) 18 derecede muhafaza ediyoruz.

Böylelikle karadutlar tazeliğinden, aromasından hiç bir şey kaybetmiyor.

Hasat dönemimiz HAZİRAN ORTALARINDA başlıyor.

Bir buçuk iki ay kadar sürüyor.

Bu dönemde her gün dönüşümlü olarak hasat yapılıyor.

"Karadut Seven Dostlar" bahçemize davetlidirler.

 

DUTLAND